İSTATİSTİKLER

19 kategori altında, toplam 113 haber bulunmaktadır.

Bu haberler toplam 213747 defa okunmuş ve 172 yorum yazılmıştır.ZİYARETÇİLERİMİZ

Sitemizi şu ana kadar kişi ziyaret etmiştir.

DÜĞÜNLERİMİZ

Kategori Kategori: DÜĞÜNLERİMİZ | Yorumlar 1 Yorum | Okunma 5867 Okunma | 01 Mart 2007 00:55:21

Düğün töreni erkek ve gelin evinde yapılır. Düğün üç gün iki gece sürer.
Düğünden bir hafta on gün önce çevre köylere ve komşulara davetiye gönderilir. Okuntu (davetiye) yazılı karttan ziyade elbiselik kumaş, çarşaf, havlu, tülbent, vb. olabilmektedir.Düğün Düğün töreni erkek ve gelin evinde yapılır. Düğün üç gün iki gece sürer. Düğünden bir hafta on gün önce çevre köylere ve komşulara davetiye gönderilir. Okuntu (davetiye) yazılı karttan ziyade elbiselik kumaş, çarşaf, havlu, tülbent, vb. olabilmektedir. Düğünler genelde yaz aylarına denk getirilir. Bunun nedeni yaz aylarında gurbetçilerin köye gelmesi ve köyün diğer aylara nazaran daha kalabalık oluşudur. DÜĞÜNÜN İLK GÜNÜ Düğünün ilk gününde öğleden sonra saat 3-4 gibi bayrak dikilir.
 
Bayraktar bayrağı evin damına diker. Hısım teklifi denilen tüm köy halkı ve misafirler yahnili pilav yemek üzere damat ve gelin evinde ayrı ayrı toplanırlar. Damadın yakınları ilk gün yenilen yemekten sonra düğün kâhyası ve bayraktarı, belirlemek üzere bir araya toplanır ve kimin kâhya, kimin bayraktar olacağına karar verirler. Kâhya damadın amcası veya baba tarafından bir akrabası. Bayraktar ise damadın dayısı ya da anne tarafından bir arkadan seçilir. Kâhya ve bayraktar belirlendikten sonra tüm misafirlere sigara şeker ve kolonya ikramında bulunup en kısa yoldan kız evine giderler. Artık düğünün temsilcileri olarak belirlenmişler ve düğünün daha iyi olabilmesi için tüm organizeyi üstlenmişlerdir.
 
Aynı organizasyon gelin evinde de devam eder yemeğin yenmesiyle burada da bayraktar ve düğün kâhyası belirlenmiştir. Erkek evinden gelen düğün kahyası ve bayraktar tüm kalabalığı selamlar ve biz olgumuz …… kızımız …… düğün merasimi için burada bulunuyoruz eğer müsaade ederseniz oğlan evinde davul çaldıracağız diyerek ailenin ve topluluğun izni istenir izine müteakip oğlan evinde davul çalınmaya köyün geleneksel halayları vurulmaya başlar. Buradaki halay gecenin geç saatlerine kadar sürer ve ilk gün bu şekilde tamamlanmış olur.
 
 DÜĞÜNÜN İKİNCİ GÜNÜ Bu gün düğünün ikinci günüdür ve artık dışarıdan da misafirler gelip düğün evini şenlendirmektedir. Köy dışından gelen tüm misafirlere yöresel yemek ikramlarında bulunulur. Düğünün ikinci günü oğlan evinde bulunan bayanlar gelin evine hayırlıya giderler. Artık damadın yakınları özellikle düğün kâhyasının ve bayraktarın eşlerinin önderliğinde ve ellerinde küçük hediyeler veya yöresel yemeklik bulgur veya sebze çeşitleri alınarak gelin evine davul ve zurna eşliğinde oynaya oynaya giderler burada karşılama yapılır ve gelen tüm misafirler yemek ikramlarıyla karşılanır. Yemekte bayanlar hatıra olsun diye yemekte ikram edilen kaşıklardan düğün sahibine göstermeden yanlarına alırlar. Yemek sonrası kız evinde bir halay çekilir bayanlar tarafından gelinin çeyiz odası gezilir görülür ve geri erkek evine dönülür.
 
Erkek evinde ise kınaya gidilmek için artık hazırlıklar başlamıştır. Kınaya gitmeden önce öğlen sonu her iki evde de misafirlere kına öncesi yemek ve bu sefer alkol almak isteyenlere içki masası adıyla bilinen bir sofra kurulur. Yöresel sanatçılar burada hünerlerini gösterirler. Kız evinin bayanları da bu arada aynı ziyaret için erkek evine gelirler. Bu da kız evinden gelenlerin oğlan evine hayırlıya gidilmesi adı verilir.. Asıl düğün bugün yapılır. Tüm davetli ve misafirler bu gün düğüne katılırlar.
 
Düğüne gelenler genellikle aileleriyle, sülaleleriyle gelirler. Bu misafirlere "düğüncü" denir. Gelen düğüncüleri bayraktar, davulcu-zurnacı, düğün kahyası ve damadın akrabaları karşılama havası denilen yöreye özgü bir ezgi ile karşılarlar. Gelen misafirler düğün yapılan evde bir odaya -genelde en büyük oda- alınırlar. Düğüncülere yemek ve içki ikram edilir. Halay çekmek isteyenler odadan çıkarak halaya katılırlar. Öğleden sonra saat 4-5 gibi kız evine gidilmek üzere hazırlanılır. Oynaya oyna ya meydan tabir edilen köyün tam ortası olan Pazaryerinde bir halay çekilir ve bu halay düğün evinin onuru kabul edilir.
 
Halay ne kadar büyük tutulursa burada demek ki döküntüsü çokmuş seveni çokmuş olarak kabul edilir. Burada bulunan düğün alayı hep birlikte gelin evine gider. Gelin evinde özellikle içki masasındaki ileri gelenler ve erkekler oğlan evinden gelen düğün alayını karşılar. Durun diye içlerinden biri seslenir. Nereden gelip nereye gidersiniz hayır mı? Diye sorar. Oğlan evinden gelen düğün alayı karşılanır. Oğlan evinin düğün kâhyası hayırlı bir iş için kapınıza geldik der ve istekleri olup olmadığını sorar. Burada verilen küçük cezalar vardır. Bunlar karşılanır ve hep bir araya gelen düğün alayı bir halay tutar. Bu halayın biti mine yakın davul zurna hiç susmadan kına havası denen ağıt türküsünü çalar ve gelin kız halay çekilen yere daha önceden alınmış hediyelerin bir tepsi içine konulup genç bir kıza tutturularak meydan getirilir ve kına yakılır. Buna yöresel olarak baş övme delinir. Burada köyün bayanları tarafında kına yakılır ve türküler söylenir.
 
DÜĞÜNÜN ÜÇÜNCÜ GÜNÜ "Gelin İndirme" günüdür. Erkek evinden süslenmiş arabalardan oluşan konvoyla kız evine gidilir. Kapı bıçağı, kardeş yolu, baldız yüzüğü, emmi yolu, dayı yolu gibi hediyeler verilir. Kız evinde kısa bir eğlence yapılır, bu arada ayrılma vb durumlarda gelinin mağdur olmaması için çeyizleri bir tutanak yapılarak şahitlerce imzalanır ve kızın babasına verilir. Kızın çeyiz sandığına oturan kişiye bahşiş verilerek çeyiz teslim alınır ve traktör vb. araca yüklenir. Kızın evinin önünde zurnacı ve davulcu "paşa göçtü" adında bir ezgi çalınır ki bana göre bu ezgi gerek makamıyla gerekse duygusal zenginlik açısından bizim köyün en güzel ezgisidir.
 
Gelin evden erkek kardeşi eşliğinde dışarı çıkarak halay grubuna dahil olurken. Erkek evinden gelen konvoy ve dönmek üzere hazırlanırlar. Tabii bu arada gelinin akrabaları da kızlarından ayrıldıkları için ağlarlar. Hazırlanan gelin arabasına damadın yakını bir yengenin eşliğinde gelin ve damat binerler ve konvoy kız evinden ayrılır.. Konvoyla birlikte yine harman yerinde bir halay tutulur ve sonra erkek evine gelinir. Burada takı merasimi yapılır ve gelin arabadan indirilerek eve alınır. Burada "Datlı Aş" adıyla Aşureye benzer tatlı ikram edilir. Bu Datlı Aştan kız evine de gönderilir ve götüren kişiye yine bahşiş verirler. Daha sonra misafirler gelin ve damada mutluluk damadın ailesine hayırlı olsun dileklerini belirterek düğün evinden ayrılırlar. Bayraktar akşama kadar damadı yalnız bırakmaz gelini ise yeni akrabaları ve arkadaşları akşam olunca yeni çift yalnız bırakılır...
 
GÜVEY DONATMA 15-20 Yıl öncesine kadar yapılan bir adetti. Güveyin giyeceği elbiseler bir meydana getirilir arkadaşları tarafından giydirilirdi. Bu arada Şaka olsun diye damada iğne, biz, çuvaldız batırılır, kirli çaputlar üstüne atılırdı.
 
DÜĞÜNDEKİ GÖREVLİLER BAYRAKTAR: Düğüne gelen misafirleri karşılamak ve onlara yer göstermekle yükümlüdür. Düğünün ilk günü düğün evine dikilen bayraktan da sorumludur. Düğün sürerken halay yada oyun esnasında misafir gelirse bayraktar bayrağı alarak misafirleri karşılar bu sırada halay kesilir ve yöreye özgü karşılama havası çalınır. Karşılama sırasında gelen düğüncüler davul zurnayla karşılanır bayraktarda ve dügün kahyası misafirleri karşılar. Gelenler DÜĞÜN KAHYASI(Düğün Kahyası) Düğün kahyası köyde ve civarda sevilip sayılan kişiler arasından seçilir. Genellikle damadın amcası yada başka bir akrabası olur. Düğünden birinci derece sorumludur. Düğünün her şeyiyle o ilgilenir. Misafirlere hoş geldin demekten kesilecek koyuna içilecek içkiye kadar her şey ondan sorumludur. Düğün bitiminden sonra düğüne verilen hediyeler bir liste halinde düğün sahibine verilir. Düğün sahibi onun hizmetlerine karşılık küçük bir hediye verir. KEYVENİ Düğünde yapılan yemekten sorumludur.
 | Puan: 8,8 / 15 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

mehmet öztürk { 11 Ağustos 2007 12:41:24 }
Harika bir anlatım. Teşekkür ederim
Diğer Sayfalar: 1.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    
GOOGLE

 


Arama SAYFA İÇİ ARAMA


 

DUYURULAR

HABERLER